هنرستان دولتی دخترانه فضیلی اداره آموزش و پرورش ناحیه 3 اصفهان

به وب سایت هنرستان دخترانه فضیلی خوش آمدید . 

راه‌ ها و روش‌های ایجاد علاقه برای درس خواندن

بدون شک مهم ترین، اصلی ترین، جدی ترین و موثرترین عاملی که می‌تواند باعث افزایش تمرکز شما شود، علاقه زیاد شما به کار یا مطالعه می‌باشد.داشتن علاقه به یک موضوع به صورت ناخودآگاه تمرکز شما را به صورت شگفت انگیزی افزایش می‌دهد .

۵ تکنیک زیر ایجاد علاقه برای درس خواندن را برای ما آسان تر می‌کند.

۱_ تجسم ذهنی مثبت از موفقیت در مطالعه و آزمون

بسیار بدیهی است هنگامی‌که شما مطمئن هستید در یک درس شکست می‌خوردید، هیچ علاقه ای هم به مطالعه آن نخواهید داشت . پس ابتدا تجسم خود از موفقیت را تغییر دهید. فکر موفقیت به شما شور و شوق حرکت خواهد داد و این یعنی یک فیدبک مثبت موفقیت.زیرا علاقه بیشتر ، تمرکز بیشتر را به دنبال داشته و منجر به مطالعه بیشتر و کسب موفقیت و نهایتا علاقه بیشتر خواهد شد.


امروز باور‌های از قبیل تفکر مثبت و قانون جذب در ذهن مردم شکل گرفته و برخی فکر میکنند با فکر کردن مثبت درباره موضوع یا آرزویی میتوانند به آن برسند.در صورتی که این تفکر کاملا اشتباه است!
قانون جذب و تفکر مثبت یک موتور محرکه و انگیزاننده است و این موضوع حلقه‌های مفقوده ای دارد که اینجا فرصت پرداختن به آن را نداریم.اما بدانید که تفکر مثبت و خوش بینانه گام اول رسیدن به هدف است و تمام آن نیست.

۲_ کسب اطلاعات اولیه

حتما در ابتدای پرداختن به یک موضوع، اطلاعات ساده، کم حجم و کاملا کاربردی نسبت به آن موضوع دریافت کنید . اگر از این موضوع امروز کلاس ریاضی خود باخبر باشید، یا بدانید این بخش از فیزیک چه کاربردهایی در زندگی روزمره شما دارد، باعلاقه بیشتری مطالعه خواهید کرد.

پیش مطالعه کمک بسیاری زیادی به فهم مطلب اصلی و همین طور علاقه مندی به آن میشود.
اگر قبل از رفتن به کلاس درس نیم نگاهی به درسی که معلم میخواهد بدهد داشته باشید ، سرکلاس فعالانه تر به درس گوش میکنید چون شما نسبت به بقیه دانش آموزان علم بیشتری به موضوع دارید و همین باعث علاقه مندی بیشتر شما به درس میشود.

۳_ برنامه صحیح و سبک

هیچ گاه کاری را که دوست ندارید از حجم زیاد آغاز نکنید . اگر به درس زبان علاقه ندارید از روزی ۱۰ دقیقه مطالعه شروع کنید. چون تحمل ۱۰دقیقه برای شما دشوار نخواهد بود و به مرور زمان شما می‌توانید حجم مطالعه خود را افزایش دهید. اگر به طور کلی به درس خواندن علاقه ندارید، از زمان مطالعه روزانه کم و سبک شروع کرده و در ابتدا فقط درس‌هایی را بخوانید که کمی‌بیشتر به آن‌ها علاقه مند هستید.

همه قهرمانان حوزه ورزش از تمرینات کوچک و سبک شروع کردند پس شما هم با گام‌های کوچک اما مستمر کار را شروع کنید.

۴_ تعیین هدف

همه ما پول را دوست داریم. اما یک سوال : چه چیزی در پول برای شما جذابیت دارد؟ برگه‌های اسکناس خود به خود ارزشی دارند؟ اگر بانک مرکزی اسکناس‌های موجود را تقلبی اعلام کند، باز هم شما به آن‌ها علاقه دارید؟ خیر. جواب شما این است ((من پول را دوست دارم چون به من کمک می‌کند تا به تمام خواسته‌هایم برسم و از زندگی لذت ببرم)). در واقع شما کاغذهای اسکناس را دوست دارید چون شما را به هدف‌هایتان می‌رسانند. پس اگر قبول کنید با یادگیری درس ریاضی می‌توانید به هدف خود در آزمون ورودی دانشگاه دست یابید، آیا به آن علاقه مند نخواهید شد؟

لطفا هدف‌های خود را بنویسید و تمام تمرکز خود را بر روی رسیدن به هدف و لذت بردن از آن بگذارید.
تصور مثبت نسبت به آینده یک مسیر نیرو و انگیزه شگرفی در شما به وجود می‌آورد که همین باعث حرکت شما میشود.

 ۵_ تلقین به نفس

از تمام اصول تلقین و تجسم خلاق استفاده کنید. مثلا اگر درس عربی را دوست ندارید ، تصور کنید در کنکور ، درصد عربی شما بالا بوده و همین امر باعث قبولی در رشته موردعلاقه شما شده است . همچنین به خود تلقین کنید :((من درس عربی را دوست دارم و قطعا درصد بالای را در آن بدست می‌آورم .))

نظرات خوانندگان
تا کنون هیچ نظری درباره این مطلب ثبت نشده است
نظر جدید
نام*
ایمیل
نظر*

متن تصویر*
مشاهده لیست تمام مطالب...