هنرستان دولتی دخترانه فضیلی اداره آموزش و پرورش ناحیه 3 اصفهان

۶ مرداد روز ترویج آموزش های فنی و حرفه ای

هیچ ملتی نمی‌‌‏تواند اثر تکنولوژی را در جهان امروز انکار کند. درحقیقت، پیشرفت‌‏های پرشتاب در همه رشته‌‏های فنی و صنعتی در دهه‌‏های اخیر، خطوط اساسی تمدن کنونی را تعیین کرده است. اگر قرار باشد که از تکنولوژی به‌‏ درستی و در جهت رفاه انسان، نه انهدام او، حداکثر بهره را ببریم، لازم است پابه‌‌پای این دگرگونی‏‌‌ها، در آموزش فنی و حرفه‌‏ای نیز به پیشرفت‌‏هایی دست یابیم.

خوار شمردن آموزش فنی و حرفه‌‏ای به بهانه این‌‏که ماهیتی فرومایه دارد، درواقع، ستیز با واقعیت‌‏های زندگی نوین و روی گرداندن از مجال‌‏هایی است که برای بهتر کردن این زندگی پیش می‌‌‏آید. توصیه یونسکو درباره آموزش فنی و حرفه‌‏ای این است که:آموزش فنی و حرفه‌‏ای باید بخش مکمل نظام آموزشی همه‌‏جانبه باشد، و به این سبب باید به محتوای فرهنگی آن توجه کافی بشود.» (یونسکو، ۱۹۷۳م)

 

نقش و اهمیت آموزش‌‏های فنی و حرفه‌‏ای در توسعه اقتصادی نزد کشورهای توسعه‌‏یافته و بسیاری از کشورهای در حال توسعه، شناخته شده است؛ به‌‏گونه‌‏ای‌‏که بسیاری از کشور‌ها برای ایجاد تحول در توسعه اقتصادی به‌‏عنوان پیش‏‌زمینه و اولین گام، اقدام به اصلاح نظام آموزش فنی و حرفه‌‏ای خود و سرمایه‌‏گذاری در آن می‌‏‌نمایند. آموزش‌های فنی و حرفه‌‏ای، آموزش‌‏هایی هستند که انتظار می‌‌‏رود دانش‌‏آموختگان آن در ورود به دنیای واقعی کار از سازگاری نسبی برخوردار باشند.

ادامه مطلب...

انگیزه ای برای درس خواندن ندارم

دست و دلم به درس خوندن نمی ره و هر چی می خوام خودم رو متقاعد کنم که باید درس بخونم ، نمی تونم؛ همه امکانات هم برای درس خوندن فراهمه، چه کنم؟

هر رفتاری که انسان انجام می دهد، ناشی از تعامل سه عنصر هدف، انگیزه و نیاز است. چرا وقتی ما تشنه می شویم، سراسیمه به هر طرفی می رویم، تا آب به دست آوریم و رفع عطش کنیم؟ زیرا نیاز به آب داریم و کمبود آب در بدن ما، موجب انگیختگی فیزیولوژیکی ما می شود و ایجاد انگیزه می کند و در نتیجه، برای رسیدن به هدف، یعنی آب، همة سعی و تلاش خود را به کار می گیریم. اگر شما می خواهید انگیزة مطالعه کردن بیشتری پیدا کنید، در مرحلة اول باید هدف خود را مشخص کنید. وقتی مشخص شد که شما چه هدفی دارید، طبعا برای رسیدن به آن هدف، احساس می کنید که نیازمند چیزهایی هستید که از طریق مطالعه و درس خواندن به دست می آیند و در نتیجه، برای دست یابی به آن چیزها، برنامه ریزی می کنید؛ سپس بر اساس آن برنامه، عمل می کنید.

 

بدون تردید، شما به خاطر هدفی در کنکور سراسری شرکت کردید؛ تا به دانشگاه راه پیدا کنید. حال که وارد دانشگاه شدید، باید توجه داشته باشید که هدف شما چه بود؛ زیرا بعضی از دانشجویان، یا هدف نهایی خود را گم می کنند و یا اهداف واسطه ای را به عنوان هدف نهایی، تلقی می کنند که در هر دو صورت، دچار نوعی سردرگمی می شوند و انگیزه ای برای مطالعه ندارند؛ حال آن که وارد دانشگاه شدن، در واقع، آغاز راه است و برای طی کردن این راه، باید شبانه روز تلاش کرد و از همة امکانات، بهره جست؛ تا به هدف رسید. موفقیت در تحصیل، برآیند عوامل زیر است:

 

ادامه مطلب...

در این مدت باقی مانده تا کنکور به چه چیزهایی بیشتر اهمیت دهیم؟

از اینجا به بعد باید انرژی اصلی خود را روی جمع بندی مطالب خوانده شده بگذارید. طبیعتاً تا اینجا مطالب گوناگونی را جداگانه خوانده اید و تست زده اید و آنها را یاد گرفته اید. اما موضوع اصلی که سال های اخیر خیلی روی آن مانور داده شده است، تست های ترکیبی است که فصل های مختلف را به هم مربوط می کنند. لازمه ی پاسخ دادن به این گونه سوالات این است که شما مطالب گوناگونی که خوانده اید و به شکل پراکنده اکنون در ذهن شما هستند، سامان دهی و طبقه بندی شوند تا بتوانید برای پاسخ دهی به ایده های جدید به راحتی ایده های قدیمی را که در طبقات منظمی از ذهن شما قرار دارند، به هم ارتباط دهید و حتی بتوانید ایده های جدیدی نیز از خود داشته باشید.

ادامه مطلب...

افزایش تمرکز دانش آموزان

داشتن تمرکز یکی از مهم ترین پایه های یادگیری است. متاسفانه تعداد زیادی از دانش آموزان به علت داشتن عدم تمرکز سر کلاس قادر به یادگیری نیستند و همین امر موجب عقب افتادن از درس ها و افت تحصیلی در دانش آموز می شود که تاثیرات مخربی را در آینده فرزند شما خواهد داشت. در ادامه مطلب شما را با چگونگی افزایش تمرکز در دانش آموزان آشنا خواهیم کرد.

بیشتر دانش آموزان با آن که با دقت و تمرکز سر کلاس درس حاضر می شوند، اما در موقع تدریس معلم پس از چند دقیقه حواسشان کاملاً پرت می شود و زمانی هم که به خود می آیند چند دقیقه ای از وقت کلاس گذشته است، درحالی که آنها ذهن خود را با افکار پراکنده مشغول کرده بودند.

ادامه مطلب...

چگونه کیفیت مطالعه را بالا ببریم ؟

در این مطلب قصد داریم تا روش های درست مطالعه در منزل را تشریح کنیم .یکی از شرایط اساسی مطالعه ، تمرکز حواس است . معمولاً دانش آموزان ، والدین یا معلمین از عدم تمرکز حواس شاگردان شکوه می کنند و همین امر باعث ایجاد افت تحصیلی در بین دانش آموزان شده است . مطالعه در منزل شرایط خاصی را می طلبد و ما در اینجا به شرح مختصری از این نکات خواهیم پرداخت.

مواردی که بررسی می کنیم :

ساعات خواب و بیداری چگونه باشد ؟

مطالعه روزانه را از چه ساعتی شروع و کی تمام کنم ؟ 

چند دقیقه مطالعه و چند دقیقه استراحت ؟

ادامه مطلب...

برنامه ریزی برای یک امتحان موفق

برای موفقیت در امتحان راه‌های گوناگونی وجود دارد که علاوه بر خوب درس خواندن نکات مهمی را باید رعایت کنید تا  که نتیجه دلخواهتان  را کسب کنید.

مکان مطالعه :

شرایط محیطی و مکان مطالعه شما یکی از موارد مهم برای موفقیت در امتحانات است. باید برای درس خواندن بهترین محیط را انتخاب کنید تا بتوانید با آرامش خیال و تمرکز کافی درس بخوانید.

ادامه مطلب...

چگونه درس بخوانیم و مطالعه کنیم؟

1ـ همیشه تکالیف خود را در یک دفترچه ی مخصوص یادداشت کنید یا طرح یادداشت همراه کتاب را اجرا نمایید.
2ـ محیط آرام را انتخاب کنید و همیشه در یک مکان ثابت مطالعه کنید. و محیط از نظر نور و گرما مناسب باشد.


3ـ زمان و مکان و مدت مطالعه در طول روز مشخص باشد. و مدت زمانی را که برای  مطالعه یک کتاب صرف می کنید، با مداد در بالای صفحه بنویسید.
4ـ  از خم شدن روی کتاب و دفتر خودداری کنید.

ادامه مطلب...

برگزاری کارگاه های تخصصی

برگزاری کارگاه های تخصصی در چهار رشته : شعر - داستان - مجری گری - نقالی و پرده خوانی با حضور اساتید مجرب استان در راستای آموزش و هدایت دانش آموزان مستعد و علاقه مند ، به همت اداره فرهنگی هنری، اردوها و فضاهای پرورشی اداره کل آموزش و پرورش استان اصفهان. ..

تلفن تماس جهت کسب اطلاعات بیشتر :37761974

میثاق نامه اولیاء

 

میثاق نامه اولیا

* ما اولیابر اساس وظیفه و تکلیفمان در مقابل حقوق فرزندانمان با امضای این میثاق نامه با یکدیگر عهد می بندیم:

* در جهت سالم سازی محیط خانواده، مدرسه و جامعه و فراهم کردن زمینه پذیرش قلبی و درونی حیاء عفاف و حجاب با اولیا و مربیان مدرسه  همکاری و تعامل داشته باشیم

* با تأسی به آموزه های دینی به ویژه سیره عملی معصومین علیهم السلام برای عملی شدن سبک زندگی ایرانی اسلامی در خانواده تلاش کنیم.

* با توجه به نقش فرایض دینی به ویژه نماز با بها دادن آن در جمع خانواده برای فراهم آوردن زمینه عمل آگاهانه فرزندانمان بکوشیم.

* با افزایش آگاهی و شناخت فوائد و مزیت های پوشش اسلامی زمینه انتخاب مناسب ترین پوشش در عرصه های مختلف اجتماعی را برای فرزندانمان فراهم نماییم.

* در جلسات برگزار شده از طرف آموزشگاه شرکت فعال داشته باشیم .

* با توجه به گستردگی فضاهای مجازی تلاش می کنیم  فرزندانمان را از پیامدهای استفاده نامطلوب از آن مصون نگاه داریم.

* برای حل مسائل تربیتی فرزندانمان از نظرات مشاوران و متخصصان بهره بگیریم .

* در انجام فعالیتهای پرورشی ، مالی و اداری مدرسه  با توجه به توانمندی خود همکاری لازم را با مسئولین آموزشگاه داشته باشیم .

* نسبت به حضور و خروج به موقع فرزندم در مدرسه توجه و مراقبت داشته باشم.

* نسبت به شناسایی علایق و استعداد های فرزندانمان  کوشا با شیم.

* فرزندانمان  را برای شرکت در فعالیت های فوق برنامه ترغیب  نماییم.

* در برگزاری اردوها و بازدید ها ی تفریحی و .... همکاری لازم راخواهیم داشت در صورت امکان با معرفی ظرفیت های برون سازمانی نسبت به انجام فعالیت های مدرسه مشارکت خواهیم داشت